Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

Opis

Dom Śląski znajduje się u podnóża Śnieżki, na Równi Pod Śnieżką. Schronisko położone jest nna wysokości ok. 1400 m n.p.m (jest to najwyżej położone schronisko w Sudetach Polskich), na rozdrożu szlaków turystycznych, tuż przy górskim przejściu granicznym z Czechami. Dzięki swojemu położeniu jest często odwiedzane przez turystów idących na Śnieżkę. 

Dom Śląski oferuje usługi gastronomiczne (150 miejsca konsumpcyjne - 3 sale (w tym 1 sala wykładowa) oraz noclegowe (72 miejsca noclegowe w pokojach 2,3,4,5,6, osobowych).
Obok schroniska działają narciarskie trasy biegowe -  jest to najwyżej położony w Polsce Ośrodek Narciarstwa Biegowego. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt.
W pobliżu schroniska zachował się fragment tundry norweskiej z charakterystycznym niskim trzycentymetrowym wrzosem, któremu wiatr nie pozwala urosnąć powyżej wskazanej wysokości. Torfowiska na Równi po Śnieżką, nieopodal schroniska, należą do najwspanialszych w Europie. 
Jak dotrzeć do schroniska Dom Śląski?
  • LATEM:
Najłatwiejszym sposobem dotarcia do Domu Śląskiego latem jest skorzystanie z kolejki linowej na Kopę (adres: ul. Turystyczna 4, 58-540 Karpacz) od dolnej stacji na górną, następnie około 20 minutowy w stronę Śnieżki. 
Schronisko znajduje się przy następującym węźle szlaków turystycznych:
- szlak turystyczny czarny - (prowadzący z Karpacza przez Kopę na Śnieżkę) od dolnej stacji wyciągu na Kopę (adres: ul. Turystyczna 4, 58-540 Karpacz) - ok. 1,5h.
- szlak turystyczny niebieski - od Świątyni Wang poprzez Samotnię i Strzechę Akademicką - ok. 3,5h.
- szlak turystyczny czerowy - od skoczni Orlinek poprzez Kocioł Łomniczki - ok. 2h
- szlak turystyczny czerowy - od Przełęczy Okraj poprzez Sowią Przełęcz i Śnieżkę - ok. 2,5h
- szlak turystyczny niebieski - od czeskiego schroniska Lucni Bouda - ok. 35 min
  • ZIMĄ:
Dotrzeć do Domu Śląskiego zimą  proponujemy kolejką linową na Kopę (adres: ul. Turystyczna 4, 58-540 Karpacz), następnie około 20 minutowy w stronę Śnieżki.  W przypadku nieczynnego wyciągu na Kopę, sugerujemy dojście czarnym szlakiem turystycznym, który zaczyna się przy dolnej stacji wyciągu (około 1,5 h). Telefon na wyciąg Kopa - tel. (075) 76 19 284. Należy pamiętać, że w przypadku nieczynnego wyciągu należy wybrać się na szlak odpowiednią porą by dotrzeć do schroniska przed zmrokiem.
Historia schroniska pod Śnieżką sięga XVII wieku jako schronienia dla drwali i pasterzy na Przełęczy po Śnieżką. Pierwsze schronisko, wzniesione w 1847 roku spłonęło w 1888 roku, a w 1904 wzniesiono nowe.
Obecny budynek jest trzecim z kolei obiektem w tym miejscu, wybudowano go w latach 1921-22, w stylu charakterystycznym dla międzywojennych schronisk niemieckich, według projektu wrocławskiego architekta Erasa.
Po II wojnie schronisko zarządzane było przez DTTK i PTT, a od roku 1951 przez PTTK. Od 1950 roku w schronisku znajdowała się strażnica WOP, a później Straży Granicznej. W lipcu 2005 roku Straż Graniczna zwolniła budynek. Obecnie Dom Śląski służy wyłącznie turystom.
Schronisko nosiło nazwy: Pod Śnieżką, Na Równi pod Śnieżką, Dom Śląski. 


Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Karpacz, ul. Na Śnieżkę 20
Pokaż mapę

Masz dodatkowe pytania?

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania na temat tej oferty, skontaktuj się z Organizatorem.

Wyślij wiadomość do przedsiębiorcy
Organizator zwykle odpowiada w ciągu 24h
Ukryj dodatkowe informacje o atrakcji Pokaż dodatkowe informacje o atrakcji
Telefon:
75612…
75753…
    Brak informacji o godzinach otwarcia
Data ostatniej aktualizacji: 28.01.2019, 15:35

Oceny i recenzje

Byłeś w tym obiekcie?
Dodaj swoją ocenę i recenzję tego obiektu.
Opublikowanych opinii: 0
Dom Śląski
Schronisko
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl