Dom Śląski oferuje usługi gastronomiczne (150 miejsca konsumpcyjne - 3 sale (w tym 1 sala wykładowa) oraz noclegowe (72 miejsca noclegowe w pokojach 2,3,4,5,6, osobowych).
Obok schroniska działają narciarskie trasy biegowe - jest to najwyżej położony w Polsce Ośrodek Narciarstwa Biegowego. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt.
W pobliżu schroniska zachował się fragment tundry norweskiej z charakterystycznym niskim trzycentymetrowym wrzosem, któremu wiatr nie pozwala urosnąć powyżej wskazanej wysokości. Torfowiska na Równi po Śnieżką, nieopodal schroniska, należą do najwspanialszych w Europie.
Jak dotrzeć do schroniska Dom Śląski?
Najłatwiejszym sposobem dotarcia do Domu Śląskiego latem jest skorzystanie z kolejki linowej na Kopę (adres: ul. Turystyczna 4, 58-540 Karpacz) od dolnej stacji na górną, następnie około 20 minutowy w stronę Śnieżki.
Schronisko znajduje się przy następującym węźle szlaków turystycznych:
- szlak turystyczny czarny - (prowadzący z Karpacza przez Kopę na Śnieżkę) od dolnej stacji wyciągu na Kopę (adres: ul. Turystyczna 4, 58-540 Karpacz) - ok. 1,5h.
- szlak turystyczny niebieski - od Świątyni Wang poprzez Samotnię i Strzechę Akademicką - ok. 3,5h.
- szlak turystyczny czerowy - od skoczni Orlinek poprzez Kocioł Łomniczki - ok. 2h
- szlak turystyczny czerowy - od Przełęczy Okraj poprzez Sowią Przełęcz i Śnieżkę - ok. 2,5h
- szlak turystyczny niebieski - od czeskiego schroniska Lucni Bouda - ok. 35 min
Dotrzeć do Domu Śląskiego zimą proponujemy kolejką linową na Kopę (adres: ul. Turystyczna 4, 58-540 Karpacz), następnie około 20 minutowy w stronę Śnieżki. W przypadku nieczynnego wyciągu na Kopę, sugerujemy dojście czarnym szlakiem turystycznym, który zaczyna się przy dolnej stacji wyciągu (około 1,5 h). Telefon na wyciąg Kopa - tel. (075) 76 19 284. Należy pamiętać, że w przypadku nieczynnego wyciągu należy wybrać się na szlak odpowiednią porą by dotrzeć do schroniska przed zmrokiem.
Historia schroniska pod Śnieżką sięga XVII wieku jako schronienia dla drwali i pasterzy na Przełęczy po Śnieżką. Pierwsze schronisko, wzniesione w 1847 roku spłonęło w 1888 roku, a w 1904 wzniesiono nowe.
Obecny budynek jest trzecim z kolei obiektem w tym miejscu, wybudowano go w latach 1921-22, w stylu charakterystycznym dla międzywojennych schronisk niemieckich, według projektu wrocławskiego architekta Erasa.
Po II wojnie schronisko zarządzane było przez DTTK i PTT, a od roku 1951 przez PTTK. Od 1950 roku w schronisku znajdowała się strażnica WOP, a później Straży Granicznej. W lipcu 2005 roku Straż Graniczna zwolniła budynek. Obecnie Dom Śląski służy wyłącznie turystom.
Schronisko nosiło nazwy: Pod Śnieżką, Na Równi pod Śnieżką, Dom Śląski.